În Statele Unite se derulează, în acest moment, primul studiu clinic care testează administrarea de celule stem din cordon ombilical la pacienți cu insuficiență cardiacă cronică, sub formă de perfuzie simplă, ca o transfuzie obișnuită. Cercetarea, denumită CATO, este coordonată de Universitatea Louisville și se desfășoară simultan în trei centre medicale americane de top, iar primele rezultate sunt așteptate către sfârșitul anului 2026 sau începutul anului 2027.
Studiul CATO este coordonat de prof. dr. Roberto Bolli, profesor de medicină, director al Institutului de Cardiologie Moleculară al Universității Louisville și unul dintre pionierii recunoscuți la nivel mondial ai terapiei celulare pentru bolile de inimă. Cercetarea include 60 de pacienți cu cardiomiopatie ischemică, adică acei pacienți care au suferit un infarct miocardic ce a lăsat cicatrici la nivelul mușchiului inimii și a dus la dezvoltarea insuficienței cardiace cronice.
Inovația principală a studiului constă în două elemente combinate. În primul rând, modul simplu și neinvaziv de administrare a terapiei. Până acum, celulele stem pentru bolile de inimă erau introduse prin proceduri complicate, fie prin cateterism cardiac, fie prin injectare directă în mușchiul inimii, intervenții care necesitau anestezie și expuneau pacientul la riscuri suplimentare. În cadrul trialului CATO, celulele sunt administrate intravenos, prin perfuzie obișnuită, fără nicio procedură invazivă. În al doilea rând, este pentru prima dată în lume când pacienții cu insuficiență cardiacă primesc nu o singură doză de celule stem, ci patru perfuzii repetate, pe parcursul a două luni. Această abordare ar putea menține beneficiile terapeutice pe termen lung, lucru care nu era posibil cu o singură administrare. Celulele utilizate în CATO sunt extrase din cordoane ombilicale donate, iar un singur cordon ombilical poate produce între 4 și 5 miliarde de celule stem, suficiente pentru 40-50 de doze terapeutice de câte 100 de milioane de celule fiecare.
„Celulele stem din cordonul ombilical și din placentă sunt celule tinere, viguroase, cu o capacitate mare de înmulțire și un profil imunologic favorabil. Asta înseamnă că pot fi folosite și de la un donator la altul, cu risc mic de respingere. Spre deosebire de celulele prelevate de la adulți, care acumulează în timp uzură și expuneri la factori toxici, cele din cordonul ombilical sunt practic la începutul existenței lor, ceea ce le conferă o vitalitate greu de obținut din alte surse“, adaugă dr. Bogdan Coltor, reprezentant medical Cord Blood Center.
Cum acționează celulele stem asupra inimii afectate
Celulele stem din cordon ombilical au mai multe mecanisme prin care pot ajuta o inimă bolnavă. Reduc inflamația cronică, care contribuie la deteriorarea continuă a mușchiului cardiac. Eliberează substanțe naturale care stimulează regenerarea țesutului afectat. Favorizează formarea de noi vase de sânge la nivelul zonelor cicatrizate. Și limitează dezvoltarea țesutului de cicatrice, care înlocuiește, după un infarct, mușchiul cardiac funcțional.
Insuficiența cardiacă este una dintre principalele cauze de spitalizare la adulții peste 65 de ani și consumă aproximativ 2% din bugetele de sănătate ale țărilor dezvoltate. Pentru pacienții cu insuficiență cardiacă avansată, opțiunile actuale sunt limitate la transplant cardiac, dificil de obținut din cauza listelor lungi de așteptare, sau la dispozitive de asistență ventriculară, ambele soluții invazive și costisitoare.




